Organinės dirvos gerinimo medžiagos: kiminai, durpės, sapropelis, medienos pelenai, žolė, kompostas, šiaudai, mėšlas, pjuvenos ir medienos pjuvenos, smulkinta spygliuočių žievė, nubyrėję spygliuočių spygliai, įvairių grūdų lukštai.

Neorganinės dirvos gerinimo medžiagos: vermikulitas, perlitas (vulkaninis stiklas), ceolitas, smėlis, keramzitas, pemza, pakuočių putplastis, hidrogelis.

Bet kurios rūšies dirvos gerinimo priemonė turi būti kruopščiai sumaišoma su gruntu, nes tiesiog pabėrus jos ant dirvos efektyvumas bus kur kas mažesnis.

Organinės dirvos gerinimo medžiagos

Durpės – supuvusios augalų ir gyvūnų liekanos, susiformuojančios pelkėse, padidintos drėgmės ir apsunkintos oro prieigos sąlygomis. Durpės naudojamos kaip grunto papildas, bet negali tapti jo pagrindu. Praturtinus dirvą durpėmis, gruntas tampa lengvesnis ir laidesnis orui, o organinės medžiagos kiekis dirvos sudėtyje padidėja. Durpės pasižymi rūgštinančiu poveikiu, jų sudėtyje nėra maistingųjų medžiagų, todėl jas naudojant papildomai dedamos trąšos.

Trupininės durpės pasižymi beveik tokiomis pat savybėmis kaip ir paprastos durpės, tik dėl grubesnės jų struktūros dirva tampa dar puresnė, nei naudojant sodo durpes.

Sapropelis. Gamtinė medžiaga, kurią sudaro dumblas ir pusiau suirę augalinės ir gyvūninės kilmės likučiai. Saprogelio sudėtyje gausu mikro ir makroelementų, biostimuliatorių ir antibiotikų.
Saprogelį galima naudoti gryną arba kaip priedą.

Smulkinta spygliuočių žievė – vienas iš epifitiniams augalams naudojamų substrato komponentų, naudojamas ir kaip sodo bei kambarinių augalų dirvai purumo suteikianti priemonė. Žievės laidumas orui ir drėgmės sugėrimo rodiklis priklauso nuo dydžio: drenažui naudojami didesni žievės gabalėliai, o maišyti su gruntu tinka smulkesni. Spygliuočių žievė tinkama erikiniams augalams, paparčiams ir orchidėjoms skirtiems substratams ruošti.
Lapuočių žievė substratams ruošti nenaudojama dėl jos sudėtyje esančių taninų, ribojančių augalų augimą.

Medžio anglis didina grunto laidumą vandeniui ir užkerta kelią jam gesti. Be to, anglis pasižymi puvimą stabdančiomis savybėmis. 12 l įprastinio grunto galima naudoti iki 1 l smulkintos anglies.

Stambių (apie 1 cm dydžio) anglies gabalėlių galima dėti į orchidinių, aroidinių ir sukulentinių augalų mišinius. Anglių kiekis neturėtų viršyti 3–8 proc. bendro dirvos kiekio.

Kiminai pasižymi aseptinėmis savybėmis. Jais praturtinus dirvą didėja grunto laidumas orui, jis drėkinamas tolygiai, gruntas apsaugomas nuo vandens užsistovėjimo (kiminai gali sugerti iki 20 kartų jų svorį viršijantį vandens kiekį). Jie gali būti naudojami kaip grunto papildas ir kaip drenažinė medžiaga sodinant kambarinius augalus. Kiminų sudėtyje maistingųjų medžiagų nėra, jie yra rūgštiniai, todėl įterpę į gruntą kiminų šiek tiek padidinsite ir dirvos rūgštingumą. Kiminai tinka orchidėjų, bromelijinių ir aroidinių augalų substratams ruošti. Į substratą juos galima dėti kartu su medžio anglimis.

Kokosų substratas – tai perdirbus kokosų žievę gautas produktas, kurio trečdalį sudaro kokosų pluoštas ir du trečdalius – kokosų dulkės. Kokosų pluoštas atsparus deformacijoms, savo struktūrą išsaugo iki 5 metų, net ir maišant jį su kitomis medžiagomis. Kokosų substratas pajėgus sulaikyti iki septynių kartų savo svorį viršijantį drėgmės kiekį, todėl padeda užtikrinti tolygų drėgmės pasiskirstymą grunte. Be to, naudojant jį šaknys aprūpinamos deguonimi. Kokosų substratas gali būti naudojamas kaip savarankiškas gruntas arba kaip sudedamoji grunto dalis, maišant santykiu 1:1.

Kokosų substrato sudėtyje gausu kalio ir kalcio, tačiau labai mažai azoto. Dėl šios priežasties būtina kartu naudoti ir azoto turinčių trąšų.

Mišiniai gruntui gerinti

Prekybos vietose galima įsigyti mišinių iš durpių, spygliuočių žievės, kiminų ar kokosų pluošto ir organinių trąšų, paruoštų įvairiomis proporcijomis. Tokie mišiniai yra praturtinti maistingosiomis medžiagomis ir gali būti naudojami tiek sode, tiek namuose.

Prisijunkite arba diskutuokite anonimiškai
Jūs esate prisijungęs. Diskutuoti anonimiškai.
Diskutuoti anonimiškai arba prisijungti
Skelbti
Diskutuokite